Кожен батько хоче виростити зі своєї дитини вихованої людини, незалежну, неабияку, цілеспрямовану особистість. Процес цей досить складний і безперервний. Треба розуміти, що дитині для розвитку потрібно засвоїти великий обсяг інформації, у цьому дитині необхідно допомагати. І допомога повинна починатися вже з самого народження. Мистецтво виховання — це процес, необхідний для майбутнього благополуччя дитини, її батьків і суспільства в цілому.

fbbfd481c8f74fa4dc5b115e87888920

Всі педагоги і батьки знають, що діти вчаться краще всього на чужому прикладі. Якщо, припустимо, дитині говорять не підвищувати голос при розмові, але при цьому мама сама постійно кричить, то переконувати малюка в зворотному вкрай важко.

 

Наслідування дорослим

На підсвідомому рівні у дитини формується прагнення наслідувати дорослим. У такій ситуації часто виникає нерозуміння, невідповідність належного і дійсного, яке постійно викликатиме опір. Грамотний підхід до виховання допомагає виростити самостійну, сильну особистість, а в майбутньому уникнути багатьох труднощів і проблем. І сформувати цілісну особистість – це мистецтво виховання.

ef5b87c203c50e50eaef4bd7e146129b

У педагогів, психологів, філософів, релігійних діячів свої погляди на цей процес. І часто вони виявляються протилежними. Сьогодні у світі величезного потоку інформації дуже складно зорієнтуватися і вибрати правильний шлях. Крім любові і прийняття дитини таким, який він є, батькам потрібні додаткові знання:

 1. Про психофізіологічні особливості різних вікових груп. Це необхідно, щоб знати, що можна вимагати від дитини, а що поки ще рано.
 2. Про процес виховання в сім’ї. Аналізуючи традиції своєї сім’ї, можна винести щось корисне і застосувати стосовно дитини або, навпаки, якусь модель своєї поведінки скорегувати.
 3. Важливо зрозуміти, що незалежно від віку дитина є особистістю, а не власністю батьків. Тому самостійність виховується з малих років.

Суперечливість

Варто розуміти: в процесі виховання не повинно бути суперечностей, коли мама дозволяє, а тато забороняє, або навпаки. Це призводить до серйозним внутрішнім душевним конфліктів, з якими дитині боротися нелегко, і згодом вони виливаються в серйозні проблеми вже дорослої людини. Помилково вважати, що вихована дитина — той, який беззаперечно слухається батьків.

378f84aa35c2b86ee0565da2f79a2d61

Основне завдання батьків — допомогти дитині стати особистістю, розкрити свої таланти і життєвий потенціал, а не зробити його своєю копією. В цьому і полягає мистецтво виховання дитини.

Проблема сучасного виховання

Вихователі та педагоги відзначають, що батьки сьогодні зовсім перестали займатися дітьми, цікавитися їх вихованням. На що батьки обурено відповідають, що це зовсім не так, адже ми читаємо всю необхідну літературу по вихованню, віддали дитину в спортивну секцію, на танці, наймаємо на будинок логопеда.

В цьому і полягає проблема сучасного виховання: батьки намагаються дати дитині все найкраще, не помічають, як перекладають турботи на чужих людей, в той час як основа особистості закладається в сім’ї. А в цій сфері перекласти всю відповідальність навіть на фахівців не можна: тут потрібно вкласти власну душу.

 

Мистецтво виховання в сім’ї

Мистецтво сімейного виховання полягає в тому, що дитина повинна розуміти: її люблять не за щось, а безкорисливо, незалежно від успіхів у навчанні або на іншому терені. Нам, дорослим ясно, що любов до нащадків — щось само собою зрозуміле, але їм це необхідно постійно доводити. Дитина потребує постійної уваги і робить це, як може: добрими або поганими вчинками, хуліганством або впертістю. І тут дуже важливо зрозуміти, що емоційний комфорт для дитя — насамперед. Не потрібно оцінювати малюка і його вчинки, його необхідно любити і сприймати таким, який він є.

Можна любов’ю зіпсувати дитину?

Якщо це дійсно любов, то нею можна зіпсувати характер дитини і виростити з нього егоїстичної людини. Батьки по-справжньому люблять своїх дітей, не стануть потурати примхам і йти на приводу.

24364be758cf1b489bb99274a2865166

Саме в сім’ї дитина знайомиться в перший раз з поняттями «добре» і «погано», отримує уявлення про життя і про те, як чинити в тій чи іншій ситуації. В сім’ї дитина адаптується до соціуму, саме тому важливо, щоб у дитини були сестри і брати.

Немає універсальних порад для кожної сім’ї по правильному вихованню дітей. Адже потрібно враховувати кількісний і віковий склад, соціальний рівень кожної окремої сім’ї. Але є деякі рекомендації, які необхідно знати кожному з батьків:

 • Дитина повинна виховуватися в атмосфері любові, тепла і доброзичливості.
 • Малюка, незалежно від віку та особистих досягнень, потрібно любити і цінувати його як особистість.
 • Необхідно чути дітей і допомогти їм розвинути свої здібності.
 • Високі вимоги можна пред’являти виключно на основі взаємної поваги.
 • Часто проблема криється в поведінці самих батьків, тому що діти несвідомо копіюють близьких людей.
 • Не можна акцентувати увагу на недоліках дитини, потрібно концентруватися на позитивних моментах. В іншому випадку розвиваються комплекси.
 • Будь-яке навчання повинне проводитися у формі гри.

Власну поведінку

Макаренко наполягав на тому, що батьки повинні бути дуже уважні до всього, що вони кажуть і роблять, і якщо вони бачать, що в їхньому житті є щось таке, що може завдати шкоди вихованню дітей, це щось треба переглянути, змінити і, якщо потрібно, зовсім відмовитися.

96264b5ba4987a2612611d291008265b

«Педагогіка» – слово прийшло в наш лексикон з Греції, буквально воно перекладається як «детовождение» або мистецтво виховання. У Росії це поняття з’явилося з філософською спадщиною античної цивілізації. Педагогіка як мистецтво виховання є частиною загального процесу вікового розвитку. Ця наука вивчає і прищеплює:

 • самостійність;
 • гуманність;
 • моральність;
 • здатність до творчості.

Основи педагогіки

Основне завдання дорослих — передати накопичений досвід новим поколінням. Педагогіка досліджує виховання людини незалежно від віку. Знання цієї необхідної науки допомагає вибрати оптимальне рішення для кожної конкретної ситуації. Але тільки на практиці можна відповісти, що таке педагогіка — мистецтво чи наука, хоча давно ці поняття стали об’єднувати. Справжній педагог розуміє, що, не знаючи добре науку, неможливо втілити в життя і мистецтво виховання. І тут ключовим моментом є любов і повага до маленькій людині.

0c890bbaf3e892eb14222da0ec1c1137

Мистецтво виховання — найскладніше винахід людини. Його неможливо відокремити від процесу одержання освіти, і воно триває весь період дорослішання. Виховні завдання багатогранні і великі. Саме в процесі навчання в учня формуються звички, професійні навички, прагнення, потреби, які відповідають або не відповідають нормам моральності.

Донині педагогічні ідеї А. С. Макаренко використовуються при розробці питань виховання та служать важливим джерелом корисної інформації. Формування особистості – це і є безперервний навчальний процес.

Що таке мистецтво виховання?

Дати однозначне визначення неможливо. Науковці вкладають різний зміст у це поняття. Що таке мистецтво виховання, на їх думку? Це одне ціле з безлічі складових, серед яких найважливішими є:

 • турбота про здоров’я;
 • турбота про матеріальне і духовне благополуччя дитини;
 • моральне виховання;
 • гартування духу і почуття відповідальності та багато-багато іншого.

Мораль

Майбутнє людства зараз грає в саду, сидить за партою. Воно дуже наївно, щиросердно і, що найважливіше, цілком в руках дорослих. Як сформують батьки і педагоги дітей, такими вони будуть у майбутньому. І не тільки вони, а весь світ через кілька десятків років. Суспільство, яке буде будувати сьогоднішнє молоде покоління, створюємо своїми руками ми, дорослі.

bb6a38a6e6eaded98b237fc034b3e208

Борис Михайлович Неменський,  так сформулював цю ідею: школа вирішує, чого будуть радіти, а що ненавидіти люди через 20-30 років. Це тісно пов’язане з світоглядом майбутнього покоління, яке не може бути повноцінним, якщо не виховується висока мораль. Сьогодні увага до проблеми практики та теорії естетичного світогляду приділяється особлива. Адже це засіб розумового і морального зростання, а значить, розвитку духовно багатої особистості. Тому мистецтво виховання дітей – це багатогранний непростий процес, якому має приділятися особливу увагу.

Актуально

 0

MON

 ОІППО 

1

 bienestar emocional facebook